امروز: چهارشنبه 21 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

گزاش کارآموزی شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری مغان

گزاش کارآموزی شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری مغان دسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 6 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 14 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 24

شركت كشت و صنعت فعالیت خود را در مقیاس 48400 هكتار از اراضی دشت مغان با عنوان كردن بهره گیری صحیح و مدار از اراضی قابل شرب دشت و نیز گسترش كشاورزی مكانیزه و همپا نمودن آن با صنایع وابسته از نیمه دوم سال 1351 آغاز نمود

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری مغان

شركت كشت و صنعت فعالیت خود را در مقیاس 48400 هكتار از اراضی دشت مغان با عنوان كردن بهره گیری صحیح و مدار از اراضی قابل شرب دشت و نیز گسترش كشاورزی مكانیزه و همپا نمودن آن با صنایع وابسته از نیمه دوم سال 1351 آغاز نمود.

از طرف وزارت كشاورزی و منابع طبیعی پس از بررسیهای مقدماتی اقدام به برنامه ریزی جامعی برای پای گذاری یك مجتمع عظیم كشت و صنعت در مقیاس یاد شده از اراضی منطقه شد و پس از آن بلافاصله برنامه گسترده مزبور زیر عنوان «طرح كشت وصنعت و دامپروری مغان » به مرحله اجرا در آمد . به منظور اینكه طرح یاد شده قادر به تحقق كامل مسئولیتهای و ظایف و اهداف محوله گردد در سال 1353 با تقدیم لایحه ای به مجلسین شورای ملی و سنا پیشنهاد بنیانگذاری شركتی به نام «شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری مغان» شد . لایحه مزبور در اسفند ماه 1353 به تصویب مجلسین رسید و به دولت ابلاغ گردید . سهامداران شركت ، وزارت كشاورزی و منابع طبیعی ، برنامه و بودجه ، صنایع و معادن و وزارت امور اقتصادی و دارایی بودند . سرمایه اولیه این شركت 7 میلیارد ریال بوده و در 17 اسفند 1353 بنیانگذاری شده است .

اهداف این شركت عبارت بود از :

-        گسترش و عمران اراضی كشاورزی

-         افزایش تولید پروتیئن حیوانی

-         افزایش تولید میوه

-         افزایش تولید شكر

-         كاهش اتكا به واردات فراورده های مزبور

-         ایجاد مشاغلی تازه و بهبود سطح زندگی در منطقه

مجتمع كشت و صنعت و دامپروری مغان در منتهی الیه شمال شرق آذربایجان قرار دارد . وسعت این مجتمع در زمان تاسیس و مطابق طرح 48400 هكتار بود ولی در حال حاضر سند رسمی شركت برای 63000 هكتار می باشد . در حال حاضرفعالیتهای آن شامل زراعت، دامپروری، باغداری و صنایع وابسته میباشد.

زراعتهای اصلی مجتمع گندم، جو، یونجه ، چغندر قند، پنبه و ذرت بذری،
دانه ای و علوفه ای است .

پروار بندی گوسفند ، گوساله ، شتر و همچنین پرورش گاوهای شیری ، تولید شیر و نگهداری زنبور عسل از عمده فعالیتهای دامپروری این شركت است .

مجتمع دارای كارخانجات قند ، پروسس میوه ، لبنیات ، سردخانه ، خوراك دام ، پروسس بذر و تصفیه پنبه می باشد ، باغداری نیز از عمده فعالیتهای دیگر این مجتمع بوده كه در حدود 2500 هكتار از اراضی را زیر گونه های مختلف سیب ، گلابی ، هلو ،‌شلیل ، گیلاس ، آلبالو ،‌فندق ، انار و گردو برده است .

این مجتمع آمادگی دارد تا فراروده های باغات خود را برای مصرف تازه كنسرو ، آب میوه و میوه خشك به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه نماید . ناگفته نماند در شركت كشت و صنعت مغان حدود 100 كیلومتر راه ارتباطی وجود داشته و بیش از 5 هزار نفر در آن مشغول به كار می باشند .

بهره برداری از اراضی دشت مغان در حالت فعلی بوسیله زارعین خصوصی و بخش دولتی (عمدتاً كشت و صنعت و دامپروری مغان ) صورت می گیرد . مساحت اراضی زارعین بین 35-30 هزار هكتار و اراضی دولتی بیش از 63 هزار هكتار و محدوده قنات ، نهرها ، تاسیسات و كانالها 10 هزار هكتار است . شركت كشت و صنعت علاوه بر اراضی وسیع كشاورزی ، تاسیسات و كارخانجات بزرگی را نیز شامل می شود كه اكثراً در دست اجار می باشد . برآورد به هنگام سرمایه گذاری طرح كشت و صنعت و دامپروری مغان در سال 1357 حدود 38 میلیارد ریال و تا پایان سال 1359 كلاً مبلغ 38/22 میلیارد ریال از طرف سازامان برنامه و بودجه تامین و به هزینه رسیده اشت . به گفته دست اندركاران برای رفع نواقص و مسایل موجود در مجتمع كشت و صنعت مغان حدود 10تا 15 میلیارد تومان اعتبار لازم است . به گفته كارشناسان و دست اندر كاران مجموعه ای كه در حال حاضر تحت عنوان شركت كشت و صنعت و دامپروری مغان عمل می كند در دنیا منحصر به فرد و بی نظیر است ،‌به علت اینكه پیوستگی واحد های تولیدی ، وسعت ، تعدد فعالیتها و مدیریت واحد ، آن از كشت و صنعتهای دیگر جهان متمایز می كند . سالانه در این شركت حدود 150 تا 250 میلیون متر مكعب مصرف می شود و ارزش محصولات تولیدی آن 2 میلیارد تومان در سال برآورد می شود .

فعالیتهای صنعتی

در طرح اولیه شركت ایجاد كارخانجات قند و پروسس به منظور تبدیل محصولات تولیدی به فراورده های با ارزش افزوده و كارخانه خوراك دام پیش بینی نموده و تعدادی از این كارخانجات در طول زمان تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت و تعدادی نیز در دست احداث بوده و برخی نیز در برنامه های سالهای آتی احداث خواهند شد . به علاوه برخی از كارخانجاتی كه در طرح اولیه منظور نشده بود (مانند كارخانه پنیر و كارخانه پروسس بذر) به دلیل ضرورت امر بر مجموعه فعالیتها اضافه شد .

اهم فعالیتهای صنعتی عبارتند از :

كارخانه قند

با ظرفیت اسمی 5000 تن در روز یكی از دو كارخانه معظم چغندر قند كشور می باشد كه از سال 62 به بعد فعالیت خود را آغاز كرده است .

برخلاف پیش بنی اولیه در توجیه لزوم تاسیس كارخانه ، متاسفانه شرایط اقلیمی منطقه برای حصول به عیارهای پیش بینی شده در طرح (5/16 تا 17 در صد) مناسب نبوده و عیار موجود در منطقه در سطح خیلی پایین تر (5/11 تا 5/10) می باشد . این امر بهره برداری كامل از ظرفیت كارخانه را از نظر فنی نا ممكن ساخته است . برای رفع مشكل و افزایش عیار چغندر قند طرح تحقیقاتی به هزینه شركت است . برای رفع مشكل و افزایش عیار چغندر را از نظر فنی نا ممكن ساخته است . برای رفع مشكل و افزایش عیار چغندر قند طرح تحقیقاتی به هزینه شركت است . برای رفع مشكل و افزایش عیار چغندر قند طرح تحقیقاتی به هزینه شركت كشت و صنعت در دست اجرا می باشد . عملكرد كارخانه در سالهای اولیه بندرت از صد هزار تن تجاوز نموده است ولی از سال 1371 با تمهیدات انجام شده هر ساله بیش از 200 هزار تن چغندر به كارخانه واصل گردیده است .

با توسعه روابط با جمهوری آذربایجان و با راهنمایی فنی كارشناسان مجرب شركت در سالهای اخیر سطح قابل توجهی از اراضی همجوار به زیر كشت این محصول رفته و چغندر تولیدی در كارخانه قند شركت مورد استحصال قرار گرفته است . ضمنا به منظور استفاده كامل از ظرفیت كارخانه و بهره برداری از آن در سالهای اخیر برنامه تصفیه شكر خام نیز بر فعالیتهای كارخانه افزوده شده است و سالانه حدود 20 هزار تن شكر زرد وارداتی به شكر سفید تبدیل و به بازار عرضه می شود . سطح كل كارخانه قند 299600 متر مربع و زیر بنای آن 82500 متر مربع است و توست یك شركت لهستانی ساخته شده است .

كارخانه پروسس بذر

كارخانه خوراك دام

كارخانه لبنیات

با ظرفیت 180 تن شیر در روز قبل از انقلاب سفارش داده شده بود كه در سالهای اولیه پیروزی با نقایصی وارد شد كه بدون استفاده مانده بود . در حال حاضر عملیات تكمیلی ساختمان كارخانه به اتمام رسیده و عملیات نصب ماشین آلات و تجهیزات نیز پایان یافته است . در این كارخانه شیر تولیدی به شیر خشك و كره تبدیل می گردد.  بهره برداری از این كارخانه شروع شده است .

مجتمع گاوداری شركت كشت و صنعت و دامپروری مغان با ظرفیت 10 هزار راس گاو شیری طراحی شده است . به منظور تبدیل شیر استحصالی از این واحدها تبدیل به شیر خشك در برنامه های صنایع لبنی منظور شده است . به همین منظور متناسب با شیر به دست آمده از واحدهای گاوداری ، احداث كارخانه ای با ظرفیت 180 تن شیر تازه پیش بینی شده است . این كارخانه قادر خواهد بود كه تمامی شیر تازه به دست آمده از واحدهای گاوداری را به شیر خشك بدون چربی و كره تبدیل كند و بدین ترتیب روزانه 16 تن شیر خشك و 6 تن كره تولید خواهد نمود . ساختمان این كارخانه در مساحتی حدود 3200 متر مربع احداث شده است . ماشین آلات و تجهیزات كارخانه نیز خریداری و به محل كارخانه حمل شده است ولی تا سال 1368 اقدامی نسبت به نصب ماشین آلات و تجهیزات و راه اندازی كارخانه صورت نگرفته بود . طبق بررسیهای به عمل آمده معلوم شد كه ارزان بودن قیمت شیر خشك وارداتی و عدم تناسب آن با قیمت تمام شده تولیدد اخلی ، عامل اصلی و مهمی در جهت تكمیل نشدن كارخانه بوده است .  از سال 1369 اقداماتی در زمینه نصب برخی از تانكها و ادوات آغاز شده است .

كارخانه پنیر سازی

این كارخانه در سال 67 به عنوان راه حل موقت تا تكمیل كارخانه لبنیات و نیز افزایش ظرفیت تعداد ایستگاههای گاوداری و به منظور استفاده ممكن از شیر تولیدی راه اندازی شد . ظرفیت كارخانه 25 تن شیر در شیفت 12 ساعته می باشد و عملكرد كارخانه این كارخانه این امكان را بوجود آورده است كه حتی پس از تكمیل كارخانه لبنیات به فعالیت خود ادامه دهد .

كارخانه پروسس میوه

این كارخانه اولین فعالیت از مجموع صنایع تكمیلی باغات میوه شركت است كه در دو خط فعالیت می نمایند :

-        تولید آب سیب و كنسانتره با ظرفیت 3 تن در ساعت

-         تولید نكتار هلو و آلو با ظرفیت 1 تن در ساعت

با راه اندازی اولین خط آبمیوه در سال 71 نخستین گام در استفاده صحیح از ارقام میوه های صنعتی برداشته شده و نوشابه ای بهداشتی در استاندارد بین المللی به هموطنان تقدیم می گردد . این كارخانه در سال حدود 30 میلیون نوشابه لذیذ مغانه را به هموطنان عرضه می دارد . وجود این كارخانه با در نظر گرفتن حجم باغات و فقدان راههای ارتباطی سریع و وسایل مدرن حمل و نقل بسیار موثر می باشد .

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری مغان , كارخانه پنیر سازی , كارخانه قند

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر