امروز: شنبه 31 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق مهدی در قرآن

دانلود تحقیق مهدی در قرآن دسته: معارف اسلامی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 29 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 24

این آیات را مفسران بر طبق مدارك حدیثی و تفسیری مربوط به حضرت مهدی و ظهور آخرالزمان دانسته اند در این قسمت آیاتی را در مورد حضرت مهدی بیان شده مطرح می كنیم سپس بصورت جدا به ذكر آیاتی در ارتباط با نشانه های ظهور حضرت مهدی است می پردازیم

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

مقدمه مهدی در قرآن

قرآن كریم به عنوان  مهم ترین منبع اسلامی حاوی آیاتی است كه درباره مسائل آینده و حوادث آخرالزمان  و استیلای  خوبان بر جهان حكومت یافتن صالحان و حضرت  سخن گفته  هر چند در این آیات  به جزئیات  مساله اشاره نشده است  اما این آیات را مفسران بر طبق مدارك حدیثی و تفسیری مربوط به حضرت مهدی  و ظهور آخرالزمان  دانسته اند در این قسمت آیاتی را در مورد حضرت مهدی  بیان شده مطرح می كنیم سپس بصورت جدا به ذكر آیاتی در ارتباط با نشانه های  ظهور حضرت مهدی است می پردازیم  .

تعدادی از آیاتی كه در ارتباط با حضرت مهدی  بیان شده را ذكر می كنیم :

  • ولقد كتبنا فی الزبور من بعد الذّكر  انّ الارض  یرثها عبادی الصالحون . [1]

( مادر زبور پس از تورات  نوشتیم  كه زمین  را بندگان صالح ما به ارث می برند )

( علی بن ابراهیم ذكر را تمام كتب آسمامی می داند مفسرین دیگر  ذكر تورات  دانسته اند و برخی موارد  از ذكر  را قرآن جید ذكر كرده اند  همان گونه كه  در خود آیات  قرآن این عنوان  یعنی ( ان هوالّاذكر  للعالمین )[2] به قرآن نسبت داده شده است . )

امام باقر  در ذیل این آیه می فرماید :

( هم اصحاب المهدی فی آخرالزمان ) بندگان صالحی كه وارث زمین می شوند یاران مهدی در آخرالزمانند .

شیخ طبرسی بعد از نقل این حدیث می گوید :

 حدیثی كه شیعه و سنی  از پیامبر   روایت كرده اند  بر گفته امام  دلالت دارد  و آن حدیث این است :
( اگر از عمر دنیا باقی نماند مگر یك روز ، خداوند همان روز را آن قدر دراز میگرداند  تا مردی صالح از  اهل بیت من برانگیزد و او  جهان را همانگونه كه  از ظلم و ستم پر شده باشد  از داد و دادگری لبریز می سازد .

 شیخ موسی نیز در تبیان در تفسیر این آیه از امام محمد باقر نقل می كنند كه فرمودند : این وعده الهی برای  مومنان  است كه آنان  تمامی زمین را به ارث خواهند برد .

  • وعدالله الّذین امنوا منكم و عملو الصالحات  لیستخلفنهم فی الارض  كما استخلف الّذین من قبلهم  و لیمكنّن لهم دینهم الّذی ارتضی لهم  و لیبدّلنّهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لا یشركون بی شیئا و من كفر بعد ذلك فاولئك هم الفاسقون . [3]

خداوند به كسانی از شما كه ایمان آورده اند و كارهای  شایسته انجام داده اند وعده داده است  كه آنها را جانشین  پیشینیان كند همچنان كه امتهای صالح قبلی را پیش از اینها جانشین پیشینیان  قرار داد و دینی  را كه برای آنان پسندید بر همه ادیان تمكین و تسلط بخشد و پس از ترس ، ایمنی كامل به آنان  دهد كه مرا ستایش كنند و هیچ چیز را شریك من ندانند و هر كسی بعد از این كافر شود جزو بدكاران و گناهكاران خواهد بود .

 امام سجاد در ارتباط با  این آیه می فرماید :

(هم و الله شعتنا اهل بیت یفعل الله بهم علی یدی رجل  منا و هو مهدی هذه الامه  این  گروه همان پیروان  ما هستند  كه خداوند به وسیله  مردی از خاندان  ما این موضوع را تحقق می بخشد او مهدی این امت است . )

  • هو الذّی ارسل رسوله  بالهدی و دین الحقّ لیظهره  علی الدّین لله ولوكره المشركون او كسی است كه پیامبرش را به هدایت  و دین حق فرستاده  تا بر همه ادیان پیروز گردانیدش هر چند مشركان  اكراه داشته باشند . [4]

این آیه درارتباط با امام زمان  است كه خداوند او را بر همه ادیان  غالب می كند و زمین را از عدل و داد پر می كند در روایاتی كه از ائمه اهل بیت نیز رسیده تاویل  این آیه  را متعلق به حضرت مهدی و ظهور او می دانند  از جمله :  از ابوبصیر روایت شده كه گفت  از امام رضا در مورد آیه (‌هو الّذی  ارسل رسوله بالهدی ….) سوال كردم فرمود

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : مهدی در قرآن , حضرت مهدی , آیات قرآن درمورد مهدی , قرآن و امام زمان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر